Praktické informace do Turecka

Kompletní praktické informace při cestě do Turecka:

Vstupní podmínky

Pro pobyt kratší tří měsíců si občané České republiky nemusí zajistit víza, povinností je však platný cestovní pas. Při dopravě automobilem je vůz na hranicích zapsán do pasu majitele vozu. Tento zápis je určitě dobré si pohlídat, aby vám zpáteční přejezd přes hranice nepokazily nepříjemnosti s vozem, který není zapsán v registraci.

Dovoz a vývoz zboží

Zakázán je dovoz zbraní bez speciálního povolení a vývoz starožitných předmětů starších 100 let. Pokud si chcete pořídit na památku starožitný cenný předmět, úřady doporučují velkou obezřetnost. Limitováno je také množství dováženého a vyváženého alkoholu i cigaret.

Měna a ceny

Měna: Turecká lira (₺) a aktuální kurz: 1 TRY = 1 CZK

Oficiální měnou je Turecká lira.

Platba kartou a bankomaty

Ve většině turisticky navštěvovaných míst lze bez potíží platit kartou, bankomaty na ulicích jsou zde běžné. Na odlehlejší místa a do vnitrozemí je však určitě jistější mít u sebe hotovost.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Turecku

V turisticky oblíbených oblastech již ceny vyšplhaly na evropský standard, pokud se však přizpůsobíte místnímu tempu a dáte na doporučení zde žijících obyvatel, můžete si užít báječnou dovolenou za velmi rozumnou cenu.

Vstupy a slevy

Vstupné na turistické atrakce je jednotné, slevy se vztahují pouze na místní děti a důchodce, stejně jako výhodná Müze Kart, se kterou lze vstoupit do všech muzeí, která je pouze pro turecké občany.

Jídlo a pití

Turecká kuchyně a stravování

Turecká kuchyně je jednou z nejvyhlášenějších na celém světě. Vychází zejména z čerstvých místních surovin a nabízí mnoho zajímavých pokrmů i pro ty nejvybíravější labužníky.

Synonymem místního kulinářského umění je pro mnohé kebab, když se však odvážíte ochutnat i jiné lahůdky, nebudete litovat. Pokud si však netroufnete s jídlem experimentovat, ve všech městech jsou k dostání běžné fast foody i kvalitnější řetězce například italské kuchyně.

Speciality turecké kuchyně

Rychlé občerstvení na ulicích nabízí rozmanité druhy kebabů, tortill, baget a sendvičů plněných zeleninou, jehněčím masem či mořskými plody. V přímořských letoviscích jsou běžně dostupné plněné mušle, které však s sebou, zejména v letních měsících, nesou riziko otravy. Další místní specialitou jsou například mantı, tradiční masem plněné ravioli přelité jogurtem a kořeněným olejem.  

Sladkosti a dezerty

Turecko je rájem sladkostí a v mnoha specializovaných obchodech vás budou lákat desítky druhů u nás známého tureckého medu, chalvy či skutečně velmi sladké baklavy.

Tradiční a populární pití

Tradičním tureckým nápojem je káva, ačkoli má jen pramálo společného s „turkem“, jak jej známe u nás. Čerstvě namletá se připravuje vzkypěním ve speciální nádobě, ze které se lije do drobných šálků rovnou či přes sítko. Lahodná káva se zde pije nejčastěji oslazená cukrem a bez mléka.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Turecka sjednali alespoň základní cestovní pojištění v případě nutnosti ošetření, které se může velmi prodražit. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Zdravotní rizika a očkování

Pro pobyt v zemi není podmínkou žádné konkrétní očkování, zejména pro pobyt ve východní části země však může být výhodou očkování proti tyfu a tetanu. Naopak v Istanbulu je o něco vyšší riziko nákazy žloutenkou.

Pití vody v Turecku

Turecko je poněkud nechvalně známé díky vodě, z níž má mnoho turistů střevní potíže. Vyhnout se jim lze popíjením balené vody, rozhodně však neuškodí mít s sebou preventivně i běžně dostupné léky, které na většinu těchto problémů spolehlivě zabírají.

Otrava z jídla

V letních měsících není vzácností ani otrava z jídla. Důležité je všímat si vzhledu jídla a ujistit se, že podávané maso je důkladně uvařeno.  Pokud přeci jen neodoláte a ochutnáte plněné mušle, před kterými nás dopravci zejména v horkých měsících důrazně varují, a podlehnete nepříjemným problémům, v místních lékárnách vám pomohou i bez předpisu. Na nenapravitelnou zvědavost turistů jsou zde zkrátka dobře připraveni.

Vzhledem k vyššímu riziku zdravotních problémů, zejména střevního rázu, je každé město vybaveno lékárnou, jejíž obsluha vám, často anglicky či německy, doporučí místní léky na vaše obtíže.

Medúzy a komáři

V moři můžete narazit na medúzy, na pevnině naopak bývají nepříjemným „zpestřením“ pobytu komáři.

Bezpečnost v Turecku

Možná navzdory očekávání je Turecko i ve větších městech poměrně bezpečné. Stejně jako v ostatních turisticky atraktivních destinacích se i zde můžete setkat s kapsáři, proto je dobré se před odjezdem připojistit i proti krádeži.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je složitá turečtina, která většině Evropanů mnoho neřekne. Ve většině turistických lokalit je však možné se alespoň částečně domluvit německy či anglicky. Ve vnitrozemí a při návštěvě méně frekventovaných míst je určitě vhodné nastudovat alespoň základní fráze či přibalit kapesní slovník.

Náboženství v Turecku

Drtivá většina místních obyvatel je islámského vyznání a, ačkoli jsou mnozí na turisty a jejich módní kreace zvyklí, slušností je respektovat lokální pravidla odívání mimo hotelové komplexy a při návštěvě jakýchkoli náboženských budov, zejména mešit. Plavky patří skutečně pouze na pláž a nelibě se hledí i na příliš krátké sukně či šortky.

Kultura a turecký způsob života

Turci jsou velmi přátelským národem a pozvání na čaj není výjimkou. Jste-li pozváni rovnou na celé jídlo, náležitě si této pocty važte a při vstupu do příbytku si nikdy nezapomeňte zout boty.

Turecké svátky

Vzhledem k islámské kultuře je i většina místních svátků náboženského charakteru. Nejdůležitějším z nich je samozřejmě Ramadan, při němž Turci drží měsíc denní půst. Život se tak přesouvá do nočních hodin, kdy se pořádají skutečné orgie, jinak však vše plyne nepozorovaně dál. Je až překvapivé, v kolika podnicích vás běžně nehledě na probíhající svátek obslouží.

Turecké památky zapsané v seznamu UNESCO

Turecko má v současné době 18 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Göreme (Kappadokie)
  • Istanbul – historická území
  • Velká mešita a nemocnice Divriği
  • Chattušaš
  • Nemrut Dağ
  • Xanthos-Letoon
  • Hierapolis-Pamukkale
  • Safranbolu
  • Trója – archeologická lokalita
  • Mešita Selimiye
  • Neolitická lokalita Çatal Hüyük
  • Pergamon a okolní vícevrstvá kulturní krajina
  • Bursa a Cumalıkızık, kolébky Osmanské říše
  • Efez
  • Pevnost v Diyarbakıru a Hevselské zahrady
  • Archeologická lokalita Ani
  • Aphrodisias
  • Göbekli Tepe

Cestování a doprava

Letecky do Turecka

Do tureckého Istanbulu létají přímé lety i několikrát denně, a to jak z Prahy, tak například z Vídně.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Turecka

Dálkové autobusy nabízejí nejlevnější způsob dopravy, která je však současně nejméně pohodlná a běžně zahrnuje i přestupy v průběhu trasy. Stejně tak jako autem, cesta autobusem zabere nejméně jeden celý den.

Cestovní kanceláří do Turecka

Do Turecka vás však také dopraví čím dál více cestovních kanceláří, které mnohdy zajistí i doprovodný program. Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Turecka.

Doprava v Turecku

Pokud se chcete podívat na Turecko skutečně zblízka, cestování na vlastní pěst je tou správnou volbou.

Cestování autem v Turecku

Dopravní situace v zemi se v posledních letech výrazně zlepšuje a stav silnic spolu s ní. Ačkoli se zde však vyskytuje velké množství nově postavených dálnic, větší část běžných silnic je stále bez pevného povrchu. Po zemi je tedy pohodlné pohybovat se terénním vozem, klasické „silnicové“ vozidlo by mohlo dojít ke snadné újmě.

Půjčení auta v Turecku

Za dobrou cenu lze zapůjčit vůz přímo v místních autopůjčovnách, a to zejména v době mimo hlavní sezonu, kdy jsou částky velmi příznivé. Pro zapůjčení vozu je požadavkem dovršených 21 let věku a alespoň jednoletá řidičská licence. Auto vám umožní dostat se na odlehlejší místa, kam běžně veřejná doprava nezajíždí. Pravidla provozu jsou však v Turecku značně chaotická a řízení, obzvláště v období státních svátků, může být trochu nebezpečné.

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Turecku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování veřejnou dopravou v Turecku

Celá oblast je dobře pokryta sítí veřejné dopravy v podobě autobusů, parníků i místních leteckých linek. V posledních letech je postupně opravována železniční síť, kterou nahrazují vysokorychlostní moderní linky, s nimiž je cestování velmi pohodlné. Určitě však doporučujeme jízdenky rezervovat s dostatečným předstihem, a to zejména ve dnech státních svátků, kdy je veškerá veřejná doprava plně obsazena.

Počasí a doba návštěvy

Stejně rozmanité jako Turecko samo je i zdejší počasí. V oblastech na pobřeží se pozdně jarní teploty pohybují okolo příjemných 25 °C a v létě běžně dosahují i přes 30 °C, a zajistí vám tak příjemnou dovolenou strávenou u moře. V době chladnějších měsíců se teploty v těchto místech pohybují okolo 5 °C. Naopak v horských oblastech jsou zimní teploty daleko méně příznivé a v určitých částech země dosahují až -40 °C. V těchto místech se také po několik měsíců v roce setkáte se sněhovou přikrývkou.

Kdy jet do Turecka

Pokud se chystáte strávit dovolenou plnou slunce a teplého moře, ideální doba k pobytu je konec léta, kdy je voda po několika měsících intenzivního slunečního svitu krásně prohřátá a turistů je zde daleko méně než v samotné špičce sezony.

Davům návštěvníků se také vyhnete, když zemi navštívíte ke konci jara. Teplota vzduchu je již velmi příjemná, moře je spíše pro otužilejší, voda nebývá prohřátá na více než 20 °C.

Aktuální počasí v Turecko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 100875 pírek.

1 pírko = 1 koruna