Praktické informace do Peru

Kompletní praktické informace při cestě do Peru:

Vstupní podmínky

Abyste co by turista mohli vstoupit na území Peru, nepotřebujete žádné vízum, pokud váš pobyt nepřesáhne 183 dní a účel vaší cesty bude čistě turistický. K pobytu v této zemi za zmíněných podmínek si vystačíte pouze s platným cestovním pasem.

Vízum do Peru

V případě, že je vaše návštěva obchodního či třeba pracovního charakteru, bude po vás vízum vyžadováno.

Odkazy na oficiální zdroje

Jestliže budete žádat o vízum, pravděpodobně budete žádáni, abyste prokázali, zda máte dostatek finančních prostředků na svém účtu. Pro bližší informace je vhodné kontaktovat peruánskou ambasádu v ČR nebo českou ambasádu v Peru.

Měna a ceny

Měna: Sol (S/) a aktuální kurz: 1 PEN = 1 CZK

Oficiální měnou země je peruánský Nuevo Sol, jinak také značený PEN či S/., přičemž 1 PEN = 100 céntimos. Co se týče bankovek a mincí, setkáte se s bankovkami v hodnotě 200, 100, 50, 20 a 10 céntimos, v případě mincí jsou 5, 2, 1, 50, 20 a 10 céntimos. Běžně jsou zde, především na turistických místech, přijímány i americké dolary.

Platba kartou a bankomaty

Ve většině turistických destinací můžete platit platební kartou, nepočítejte však, že tomu tak bude všude a především v odlehlejších místech mimo hlavní město Limu. Abyste mohli platit třeba za autobus, v taxíku, či místních obchůdcích, mějte u sebe vždy drobnější bankovky a mince peruánské měny.

Nejlepším způsobem, jak se dostat k peruánským Solům je skrze místní bankomaty, které najdete prakticky všude ve městech. Přednost však kvůli bezpečnosti dávejte těm, které jsou umístěny uvnitř bank s ostrahou, a je dobré se vyhnout vybírání peněz na ulici, především v noci.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Směna měny

V případě, že si budete chtít místní měnu dovézt, nebo vám naopak nějaká zbyde, neexistují v zemi žádná omezení na množství převážené místní či další cizí měny. V případě, že byste chtěli využít nejméně výhodné varianty, a to si vyměnit peníze přímo v Peru, můžete narazit na problém, že vám například mimo Limu či Cusco, nevymění Soly za nic jiného než za americké dolary. V žádném případě si nevyměňujte peníze na ulici.

Jídlo a pití

Peruánská kuchyně a stravování

Při návštěvě této jedinečné země narazíte, ať už v restauracích, na ulicích, či při večeři u místních obyvatel, na širokou paletu pokrmů, které jistě stojí za to ochutnat. Ve velké míře objevíte jídla kořeněná a pikantní až pálivá. Chybět nebude i celá řada druhů zeleniny. Ochutnat byste jistě měli na místních trzích ovoce, z důvodu bezpečnosti, je však doporučeno jej oloupat. Chcete-li si nakoupit nejen ovoce, ale i další suroviny třeba na vaši večeři, na místních trzích najdete prakticky vše. V Limě je vyhlášeným trhem ten ve čtvrti Miraflores.

Jestliže se nebojíte toho, že občas nepoznáte, co zrovna jíte, vyzkoušejte takzvaná Menús del día, a ochutnáte tak něco místního za regulérní ceny. Především dáte-li si v rámci Menús del día rybu, dejte si ji na pobřeží, kde tyto produkty jsou kvalitní. Ve vnitrozemí, především v horských vesničkách, se setkáte se velkým množstvím různých druhů polévek a vývarů.

Speciality peruánské kuchyně

Mezi skutečné speciality, které byste při návštěvě Peru neměli vynechat, patří jistě pokrm zvaný Ceviche, dělaný ze syrových marinovaných ryb v citronové nebo limetkové šťávě s chilli papričkou. Peruánskou specialitou, kterou vám mohou nabídnout například místní obyvatelé vesnic, je pečené morče neboli Cuy.

Další z místních dobrot je jistě Tamales čili uvařené kukuřičné knedlíčky naplněné masem, které se balí do banánových listů. V Peru také ochutnáte bramborové placky naplněné avokádem, kuřecím případně krabím masem, s názvem Causa relleña. Dáváte-li přednost kuřeti vcelku, ochutnejte Pollo a la Brasa, které není ničím jiným, než čistě vykuchaným kuřetem grilovaným nad ohněm. Pollo a la Brasa se často podává s hranolky a salátem.

Naopak milovníci vepřového dají přednost pravděpodobně Chicharrones, smaženému vepřovému ve vlastní šťávě. Chcete-li ochutnat něco nového, zkuste Mazamorra morada, pokrm z fialové kukuřice, škrobu ze sladkých brambor, uvařené s citrony, sušeným ovocem, hřebíčkem a skořičí. A že v Peru je pěstováno mnoho druhů brambor, o tom svědčí i další pokrm, Papas a la Huancaína, čili uvařené plátky brambor podávané na salátu s trochou pikantní sýrové omáčky, vejcem natvrdo, či olivami. Pokud zavítáte do místních fastfoodů, narazíte na párek s hranolky zvaný Salchipapas.

Tradiční a populární pití

Avšak budete-li již v jihoamerickém Peru, jistě k výše uvedeným pokrmům ochutnáte i nějakou tu kapku místních nápojů. Vyhlášené po celém světě je peruánské víno, které potěší hlavně milovníky sladších vín. Ochutnat různé druhy můžete třeba na vinicích v Ice.

Ti, kteří, nežli vínu, holdují spíše pivu, narazí v zemi na pivo Cuzqueña, dle názvu z Cusca, pivo Arequipeña z Arequipy, či na Cristal a také nečekaně na Plzeň.

Pisco

Další alkoholické nápoje v zemi jsou často založené na pití zvaném Pisco – brandy destilované z hroznů. Přidáte-li k Piscu limetkovou šťávu, cukr a vaječný bílek, získáte koktejl zvaný Sour Pisco. Capitan představuje Pisco a vermut, Chilcano je Pisco se zázvorovým pivem či algarrobina se skládá z Pisca a carobového syrupu.

Ze zkvašené kukuřice v Peru vyrábí velice alkoholický drink Chicha de jora. Budete-li mít již alkoholu dost, oslaďte si den Inca Kolou, která přestože je možná tak populární jako Coca Cola, nemá s ní nic společného, jelikož se jedná ve skutečnosti o jasně žlutý nápoj. Velice oblíbené pití ještě z dob Inků je nealko Chicha morada, což je šťáva z fialové kukuřice.

Zdraví a bezpečí

Očkování do Peru

Před cestou do Peru je vhodné si ověřit stav vašich základních očkování. Do země většinou není třeba žádných zvláštních očkování. Doporučená očkování jsou však proti žloutence (hepatitida A), tetanu, břišnímu tyfu, žluté zimnici, vzteklině a záškrtu. V případě, že víte dopředu, že se nebudete pohybovat v oblasti džungle a v místech pod 2 300 metrů nad mořem, očkování proti žluté zimnici ani antimalarika, nebudou ve vašem případě nutností.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Určitě si na vaši dovolenou zařiďte cestovní pojištění a ujistěte se, že například pokrývá některé sporty a adrenalinové zážitky, které Peru nabízí v široké paletě. Jestliže budete potřebovat lékařský zákrok či jiné služby, musíte být připraveni, že po vás budete vyžadována platba předem.

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Peru sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Kontakty na pohotovost

Pro případ potřeby akutní pomoci, napište si, že telefonní číslo na pohotovost je po celé zemi 105. Bude-li se jednat opravdu o akutní případ a nebudete-li se zrovna nacházet v blízkosti většího města, je vždy lepší poprosit někoho z místních obyvatel o vaše dopravení do nejbližší nemocnice, na sanitku můžete čekat o trochu déle.

Zdravotní rizika

Při cestě do cizí země, mají lidé většinou obavy, co mohou a co by neměli v takové zemi jíst a pít. Co se týče masa, ať už se jedná i o maso rybí a mořské plody, vždy dejte přednost vhodně uvařenému. Pozor si dejte zejména na to, co si kupujete přímo na ulici nebo na místních trzích. Jistě budete chtít zkusit místní národní jídlo jménem Ceviche, které je dělané ze syrových marinovaných ryb s citronem, dbejte však na to, aby byly ryby čerstvé, abyste se vyvarovali otravě jídlem. Budete-li jíst jakoukoliv zeleninu či ovoce, přednost dejte zelenině vařené a ovoce si raději loupejte.

Pití vody v Peru

V každém případě pro vlastní bezpečí v zemi nepijte vodu přímo z kohoutku, kupujte pouze balenou vodu. V dnešní době jsou dostupné i filtrační lahve a čistící tablety, koupit se dají i filtry na lahve samotné, pro případ, že si zrovna nebudete moci balenou vodu koupit. Je doporučeno brát v potaz, jaké mléčné výrobky si kupujete, vyvarujte se produktům, jež jsou z nevařeného mléka.

Jazyk a kultura

V dnešní době se v Peru domluvíte jejich oficiálním úředním jazykem, tedy Španělštinou. Mnoho lidí mluví také dalším z úředních jazyků, kterým je zmíněná Quechua. Tak jak je však země velká, s tolika se dnes setkáte dialekty, především v oblasti peruánské džungle. Na jezeře Titicaca se mluví jazykem Aymara či Quechua. Pokud neovládáte Španělštinu, zkuste v hlavních turistických oblastech angličtinu, i když moc často nepochodíte. Každá základní zásoba Španělštiny je do Peru vhodná.

Minislovník a základy španělštiny

Naučte se pár jednoduchých frází a udělejte dobrý dojem na místní obyvatele:

Česky Španělsky
Ano / Ne Sí / No
Ahoj Hola
Dobrý den / Dobrý večer Buenos días / Buenas tardes
Dobrou noc Buenas noches
Na shledanou Adiós
Děkuji Gracias
Dobře / velmi / špatně Bien / Muy / Mal
Prosím Por favor
Promiňte Perdone
Není zač de nada
Velmi mne těší Encantado/a, Mucho gusto
Jak se máte, jak to jde? ¿Qué tal estás?
Jak se máš?  ¿Cómo estás?
Mám se velmi dobře Estoy muy bien
Odkud jsi? / Jsem z České republiky, z Prahy ¿De dónde eres? / Yo soy de República Checa, de Prag
Jak se jmenuješ? / Jmenuji se … ¿Como te IIamas? / Me llamo
Lékař / jsem nemocný Médico / Me encuentro ma
Nebezpečí Peligro
Pán / Paní / slečna Seňor / Seňora / Seňorita
Vchod / východ Entrada / Salida
Otevřeno / Zavřeno Abierto / Cerrado
Dnes / Zítra Hoy / Mañana
pondělí / úterý / středa / čtvrtek / pátek / sobota / neděle Lunes / Martes / Miércoles / Jueves / Viernes / Sábado / Domingo
jedna / dva / tři / čtyři / pět un,uno,una / dos / tres / cuatro / cinco
šest / sedm / osm / devět / deset seis / siete / ocho / nueve / diez
dvacet / třicet / čtyřicet / pě tset / šest set veinte / treinta / cuarenta / cincuenta / sesenta
sedm set / osm set / devět set / sto / tisíc setenta / ochenta / noventa / cien / mil
Mluvíte anglicky? ¿Habla inglés?
Nerozumím vám No entiendo
Kolik to stojí? ¿Cuánto es?
Kde se nachází …? ¿Dónde está?
Víno / Pivo / Voda Vino / Cerveza / agua
Restaurace / Menu Restaurante / Carta
Toalety Servicios!

Kultura a peruánský způsob života

Peru je a vždy bude zemí s velkou historií, která se odráží především v současné kultuře a životním stylu místních. Přestože je Peru velice rozsáhlou zemí, 25 % obyvatel se soustřeďuje do současného hlavního města – do Limy a okolních slumů. V zemi dosud žijí potomci původních indiánských kmenů, kteří tvoří prakticky téměř 50 % obyvatel celé země.

Indiánské kmeny

Před okupací Španěly, kdy v zemi vše včetně náboženství, architektury, zvyků a zákonů bylo silně Španěly ovlivněno, žilo v Peru mnoho indiánských kmenů. Však díky rozsahu země a mnoha špatně dostupným místům v horách, kde doposud žijí původní incké kmeny, se řada kulturních zvyklostí a španělským vlivem nedotčený způsob života zachovaly.

Díky tomu stále dnes v odlehlejších vesnicích a městech potkáte domorodé obyvatele, žijící zemědělským životem, oblečené do jejich domorodého barevného oblečení a mluvící původním jazykem. Quechua, tedy původním jazykem Inků, mluví doposud přibližně 6 až 8 milionů lidí. Tyto potomky původních Inků rozhodně poznáte, na rozdíl od lidí žijících například v Limě, mají tmavší pleť a více indiánské rysy.

Peruánská nezávislost

Velmi důležitým jménem nejen v Peru je jméno jejich revolučního vůdce Simóna Bolívara, který převzal vládu nad zemí po vyhlášení Peruánské nezávislosti a konce španělské okupace v roce 1821. Jsou po něm pojmenované ulice nejen v Peru ale i okolních zemích. Název země Bolívie tedy není čistě náhodný. Přestože si Peru následně prošlo jednou krizí za druhou, přes válku s Chile, ekonomickou krizí a vojenskými převraty, dnes je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v celé Jižní Americe. Tato země si prošla mnohými zkouškami, přesto úchvatné je, jak si dokázala v takové míře zachovat svoji tvář.

Náboženství v Peru

V dnešní době je většina místních obyvatel katolíky, avšak setkáme se i s celou řadou dalších náboženství.

Obecně jsou Peruánci velmi vstřícní a milí lidé, neradi vstupují do jakýchkoliv konfliktů. S místními je zvykem se zdravit tak jako u nás potřesením rukou a obvyklé jsou i polibky na tvář mezi oběma pohlavími.

Cestování a doprava

Letecky do Peru

Pravděpodobně jedinou možností dopravy, kterou můžete zvolit, je doprava letecká. Přímé lety z Prahy nečekejte, na trase vás čeká minimálně jeden přestup. Nejčastější přestup je na letišti v Londýně, v Amsterdamu, či v Madridu. Společnosti, které let z Prahy obsluhují, jsou například British Airways, Air France, KLM či Iberia. V Limě budete přistávat na Lima Jorge Chávez International Airport, odkud, pokud se budete chtít ihned přesunout do Cusca, létá řada regionálních letů.

Ceny letenek

Co se týče cen letenek do Limy, ty se mohou během roku dost měnit. Největší návštěvnosti se dočkává Peru především v květnu a září, kdy je počasí přijatelné a nečeká vás období dešťů. Letenky v tomto období bývají dle očekávání dražší.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Peru

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Peru.

Doprava v Peru

Jelikož je známo, že jsou Peruánci tak jako další latino-američané velmi nekonfliktní lidé, odráží se často jejich přístup k životu i v místní dopravě. Takže pokud bude mít váš autobus zpoždění, tím že se budete na někoho rozčilovat, rozhodně daleko nedojdete. V Peru se jezdí klasicky po pravé straně, a věk, od kterého můžete sednout za volant, je tak jako u nás 18 let.

Cestování autobusem v Peru

Cestování autobusem po zemi je nejčastější a asi i nejlepší volba. Autobusy jezdí do všudy možných směrů v zemi a setkáte se s několika kategoriemi autobusů, od těch úplně obyčejných spojů, po takové, které si můžete předem rezervovat a ve kterých se dokonce ve vodorovné poloze na sedačce vyspíte. Jaký typ autobusu zvolíte, je tedy čistě na vás a vaší peněžence.

Chcete-li tedy při cestě alespoň na větší vzdálenosti si užít trochu komfortu, vyspat se a dobře najíst, zkuste společnost Cruz del Sur, která patří k oblíbeným ale také nejdražším. Levnějších a dobrých autobusových společností je ale v Peru celá řada, podívejte se například na Busportal.pe.

Cestování letecky v Peru

Po zemi se samozřejmě můžete přepravovat i letecky. Toto rozhodnutí je vždy jen a jen na vás. Buďto ušetříte, vezmete si autobus a strávíte například na cestě z Limy do Cusca 24 hodin, anebo si zaplatíte let u některé z leteckých společností a za krásnou hodinku a půl jste na místě. Takže pokud máte kratší čas na návštěvu této na zážitky bohaté země a cestovní itinerář plně nabitý, zvolili bychom variantu leteckou.

Letecké společnosti, které operují v Peru jsou například LAN, Avianca či například LC Perú. Takže pokud plánujete ihned po příletu do Limy se přesunout do Cusca, můžete si zabookovat rovnou letenku u některé z místních společností. Dejte však pozor, protože některé lety za nižší ceny mohou být určeny speciálně pouze Peruáncům, nikoliv cizincům například u zmíněné společnosti LAN.

Cestování vlakem v Peru

Další možností dopravy jsou vlaky. Vlaku stoprocentně využijete, pokud se z Cusca vydáte směrem k Machu Pichcu. Pohodlné vlaky na této trase ale také na trase Puno-Cusco nabízí například Peru Rail.

Cestování autem v Peru

Pokud se chystáte po Peru cestovat autem, na kvalitní a zpevněné cesty narazíte především na hlavních tazích, jako je Panamerická dálnice vedoucí při pobřeží a napojující se na řadu silnic vedoucích do vnitrozemí a do hor. Ostatní mohou být nezpevněné, hrbolaté, kvůli častým sesuvům půdy i neprůjezdné a v horách dokonce tak klikaté a úzké, že je to pouze pro zkušené místní řidiče. Navíc místní půjčovny aut pronajímají auta pouze těm, kterým již bylo alespoň 25 let.

Půjčení auta v Peru

Pokud chcete cestovat autem pouze po Bulharsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Bulharsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování taxíkem

Velmi využívaným prostředkem na kratší vzdálenosti jsou taxíky. Dejte si však pozor na ty, které nemají licenci. Nebuďte překvapeni, pokud si cenu za odvoz budete muset domluvit předem, taxíky totiž nemívají taxametry.

Počasí a doba návštěvy

Počasí v Peru se nemění pouze v důsledku ročního období, ale také v závislosti na jakém místě se zrovna v Peru budete nacházet. Když si pravidla zdejšího podnebí zjednodušíme, období v této zemi můžeme rozdělit na období vlhka (listopad až duben) a sucha (květen až říjen), jelikož pojem léto a zima může být poněkud zavádějící.

Pokud však chceme i tento pojem zavést, nesmíme zapomenout, že se nacházíme na jižní polokouli, a tak léto zde na návštěvníky čeká od ledna do března. A jak už bylo obecně řečeno, počasí na pobřeží (především na severu země blíže k rovníku) je naprosto jiné než ve vysoce posazené oblasti And.

Počasí při pobřeží

Na pobřeží bývá v letním období od prosince do března horko a dny bývají slunečné, naopak od dubna do listopadu je mnohem chladněji.

Počasí v Andách

Počasí v Andách je oproti ostatním částem Peru vskutku jiné. Především v letním období od prosince do března je zde takzvané období dešťů. Naopak sušším obdobím jsou měsíce duben až září, kdy navíc může být v noci již opravdu chladno. Samozřejmě i v průběhu zdejšího léta narazíte na slunné nedeštivé dny a naopak.

Počasí v džungli

V oblastech džungle pojem „období dešťů“ teprve dostává ten pravý význam. V této peruánské lokalitě bývá po většinu roku počasí horké a také vlhkost zde dostává naprosto jiný rozměr. 

Kdy jet do Peru

Otázka, kdy je nejlepší se do země vydat, je opravdu těžká, jelikož z výše uvedeného je jasné, že vždy záleží právě na tom, kam se chystáte podívat. Ale obecně nejvíce turistů navštíví Peru právě v jeho nejsušším období od května do října, kdy nejvíce přelidněné zdejší památky budou jistě v období od července do září.

Z tohoto vyplývá, že pravděpodobně nejlepší období, kdy navštívit většinu země, je měsíc květen a září. Zdejší zimní období bývá nejoblíbenější především pro návštěvu horských oblastí, pro podniknutí cesty po stezce Inků či pro návštěvu amazonské džungle, kdy se zde nevyskytuje tolik komárů.

Aktuální počasí v Peru

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna