Praktické informace do Norska

Kompletní praktické informace při cestě do Norska.

Vstupní podmínky

Občané České republiky mohou projíždět a pobývat na území Norska bez omezení v délce do devadesáti dní. Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Přechod přes hranice bývá rychlý a bez potíží. Obzvláště turisté z členských zemí EU nejsou zbytečně zdržováni dotazy ani prohlížením zavazadel.

Vstup s dětmi do Norska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Dovoz a vývoz zboží

Limitováno je však povolené množství dovezeného alkoholu, cigaret a tabáku. 

Měna a ceny

Měna: Norská koruna (kr) a aktuální kurz: 1 NOK = 1 CZK

Oficiální měnou země je Norská koruna, která v přepočtu vychází zhruba na tři koruny naše.

Bankovky a mince norské koruny

Bankovky a mince norské koruny

Náklady a ceny v Norsku

Jedete-li na dovolenou do Norska, je potřeba se připravit na stabilně vyšší výdaje. Ubytováním počínaje, přes jídlo, pití, vstupné, až po cestování, norské ceny vcelku výrazně přesahují naše zvyklosti. Zemi je však možné dobře poznat i bez toho, že zde necháte celé jmění. Na internetu je k nalezení spousta typů pro levné ubytování například v pronajatých pokojích v domovech místních obyvatel.

Norové jsou proslulí svým vybraným vkusem, co se týče interiérového designu. Pokud však po nějakém kousku zatoužíte, budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Místní designeři jsou si svého uměleckého oka velmi dobře vědomi a rozhodně svůj talent neprodávají lacino.

Díky tomu, že Norsko není členem Evropské unie, můžete v mnohých obchodech využít možnost vrácení daně, a to při nákupu nad konkrétně stanovenou částku.

Vstupy a slevy

I když jde o jednu z nejdražších zemí obecně, v nabídce jsou mnohé slevy a výhody pro držitele studentských průkazů či na hromadné vstupné. Ušetřit tak můžete například na veřejné dopravě či na vstupném, abyste následně mohli zbylou částku věnovat na koupi jídla či kávy, která je zde znatelně dražší než u nás.

Platba kartou a bankomaty

Na většině míst je možné platit kartou, ve všech městech i ve většině vesnic jsou však běžně bankomaty pro výběr hotovosti.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Mořské plody na sto způsobů

Norská gastronomie pochopitelně vychází z rybářské a farmářské tradice. Seženete tak zde ty nejlepší a nejčerstvější plody moře v nejrozmanitějších podobách. Doslova na každém rohu vám nabídnou nejen lososa, sledě, pstruha či tresku, ale také mnoho jiných a daleko zajímavějších vodních živočichů.

Speciality norské kuchyně

Vedle ryb se nabídka soustředí na báječné sýry a tmavé pečivo. Seženete zde také takové speciality jako je maso ze soba, losa, výjimečně také z velryby či dokonce lachtana. V tu chvíli však buďte připraveni na vysoké částky, které za takové pochoutky zaplatíte.

Chcete-li si pochutnat a přitom se nepřipravit o všechny finance, nemusíte se nutně uchylovat pouze k vlastním zdrojům a nákupům v obchodech. Příznivé jsou také ceny v nejrůznějších bufetech či hotelech.

Jakkoli je norská kuchyně z podstaty zdravá, místní jsou zcela nepřekonatelní v konzumaci mražených výrobků, zejména pizzy. Množství zkonzumované pizzy připadající na jednoho obyvatele je vskutku zarážející a soutěžit může snad jen s americkou populací.

Tradiční a populární pití

Norové jsou až nechvalně proslulí svou náklonností k alkoholu. Ať už ji způsobuje zahánění temných dní či přátelská povaha, správný Nor nikdy neskončí pouze u jedné skleničky. Sám o sobě je však alkohol v barech a restauracích tou nejdražší položkou. Nejvýhodnější je tedy nakoupit si zásoby v supermarketu a do ochutnávání se dát soukromě na ubytování.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Norsku

Norsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí vůbec, při jeho návštěvě tedy nemusíte dbát zvýšené opatrnosti. Při pohybu na ulicích, a to i v noci, jste mnohdy ve větším bezpečí než u nás.

Samozřejmě ani zde se nelze zcela vyhnout riziku drobných krádeží, prakticky však pouze na území hlavního města. Pokud byste přeci jen byli nuceni setkat se s místní policií, nečeká váš žádný nepříjemný zážitek. Jejich jednání je zpravidla velmi korektní a rychlé, očekávat můžete také snadnou domluvu v angličtině.

Zákaz pití alkoholu

Na většině veřejných míst je v Norsku zakázáno pít alkohol a do potíží byste se mohli dostat i ve chvíli, kdy se budete pohybovat po ulicích v evidentně podnapilém stavu. Stejně jako dodržování dopravních předpisů, je i konzumace alkoholu pod drobnohledem místních strážníků.

Paradoxně však není výjimkou v noci narazit na vrávorající místní obyvatele, neboť Norové jsou pověstní tím, že nechodí na skleničku nebo na dvě, ale s pitím neskončí, dokud nejsou zpití pod obraz.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Pro všechny případy je určitě dobré se připojistit. Kromě krádeží také z důvodu nemoci či úrazu. Zdravotnictví v Norsku je na špičkové úrovni a perfektně vybavené pracoviště naleznete i v odlehlejších částech malých měst. Stejně jako s výše zmíněnou policií se i zde běžně bez potíží dohovoříte anglicky.

Průkaz pojištění

V Norsku můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Norska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Připraveni buďte na to, že za lékařský zákrok po vás mohou chtít platbu v hotovosti rovnou. I z toho důvodu si vždy nechte napsat doklad, který uplatníte po návratu při jednání s pojišťovnou.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je složitá norština, v některých oblastech také neméně složitější sámština. Tuto občas krkolomně znějící kombinaci všech možných evropských jazyků si však můžete příjemně užívat beze strachu, že se nedomluvíte. Na většině veřejných míst se bez jakýchkoli potíží dohovoříte anglicky.

Pokud sám konkrétní pracovník angličtinu neovládá, většinou má po ruce někoho, s jehož pomocí se spolu dohovoříte. Také většina turistických informací či například jídelních lístků je poskytována automaticky i v anglickém znění.

Kultura a norský způsob života

Norové jsou povětšinou velmi přátelští lidé ochotni vám pomoci v nesnázích. Přívětivost však většinou nezasahuje do osobního prostoru, pozvání do místních domovů je tak spíše vzácností.

Náboženství v Norsku

Většina obyvatel Norska je luteránského vyznání, a náboženskými tradicemi se tak zde řídí i většina životních rituálů včetně svatby. Náboženství zde má sice bohatou tradici, nicméně v životě většiny místních nezaujímá nijak významné místo. Nemusíte se tedy obávat, že byste se setkali s nepochopením.

Celkově jde o velmi tolerantní zemi, která plně respektuje například i zastánce islámského vyznání.

Norské památky zapsané v UNESCO

Norsko má v současné době sedm zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Bryggen v Bergenu
  • Důlní město Røros
  • Kamenné rytiny v Altě
  • Roubený kostel v Urnesu
  • Souostroví Vega
  • Dva fjordy na západě Norska
  • Struveho geodetický oblouk

Cestování a doprava

Letecky do Norska

Do norského Osla odlétají pravidelné linky z Prahy i z Vídně, výhodné je samozřejmě letenky zajistit co nejdříve.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta vlakem do Norska

Pro skutečné dobrodruhy je zde také varianta cesty vlakem, která však vyžaduje mnohé přestupy.

Cestovní kanceláří do Norska

Spousta cestovních kanceláří nabízí zájezdy včetně dopravy. V kombinaci se zajištěným programem a slevami, které delegáti zajistí, může jít o velmi příjemnou alternativu dovolené. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Norska.

Doprava v Norsku

Norsko do značné míry žije z turismu, proto je i místní síť dopravy za zábavou i poznáním bohatá. Spousta drobnějších společností vám přímo na místě nabídne jedno i vícedenní výlety se zajištěným programem i bez něj.

Půjčení a cestování autem v Norsku

Možností je také zapůjčení vozu, které vás však vyjde na značné peníze. Ušetřit můžete, když si auto vypůjčíte pouze na den nebo dva a během nich objedete špatně dostupné cíle.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Norsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Místní veřejná doprava

I místní veřejná dopravní síť je však poměrně rozsáhlá a spolehlivá. Počítejte však s tím, že místní vesničky a města mají mezi sebou mnohdy značné vzdálenosti. Také intervaly mezi odjezdy bývají delší a je dobré si pohlídat, kdy odjíždí poslední zpáteční spoj. I vlakové či autobusové zastávky se tak mohou nacházet ještě pěkných pár minut chůze od cílové destinace.

Počasí a doba návštěvy

Teploty v pobřežní části Norska jsou díky golfskému proudu příjemné a mírné. Vnitrozemí je již v tomto ohledu daleko extrémnější, a to do obou směrů. Zatímco v létě vás zde může překvapit skutečné horko, v zimě buďte připraveni na pravý severský chlad. Výjimkou nejsou ani srážky v průběhu celého roku, nezapomeňte si proto s sebou přibalit deštník.

Kdy jet do Norska

Vzhledem ke své zeměpisné šířce je zde pro nás neobvyklá situace s denním světlem. V období od května do července je Norsko zemí půlnočního slunce, které zalívá alespoň částečně zemi až po dobu dvaceti hodin denně. V této době obzvláště oceníte všudypřítomné okenice. Naopak od listopadu do ledna jsou zde světlé dny velmi krátké a temné. Polární noc bývá známou příčinou zvýšené konzumace alkoholu a jiných náladu podporujících látek.

Aktuální počasí v Norsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 100875 pírek.

1 pírko = 1 koruna